Bel fıtığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli

 

AMELİYAT ÖNCESİ HANGİ TETKİKLER GEREKLİDİR?

Ameliyat öncesi, detaylı klinik muayene, direkt röntgen grafisi ve bel MR’ı  mutlaka yapılmalıdır. Bunlara ek olarak bazı durumlarda  bilgisayarlı tomografi, EMG (sinir elektrosu) ve laboratuvar testleri gerekebilir.

AMELİYAT SONRASI FELÇ OLUR MUYUM?

Bel fıtığı ameliyatından sonra felç kalırım korkusu biz cerrahların da açıklama yapmada zorlandığı bir sorundur.Bilinmelidir ki, bugün günümüzde uygulanan mikrocerrahi yöntemi ile felç gelişmesi mümkün değildir.Oysa ameliyat endikasyonu konulmuş ancak gecikmiş hastaların birçoğunda sinir hasarı sonucunda kalıcı felç görülebilir.Hatta geciken hastaların ameliyatları sadece ağrı şikayetini giderebilmektedir.Bu yüzden kuvvetsizlik ile doktora  başvuran hastalar gecikmeden ameliyat kararına uymalıdır.

AMELİYAT SONRASI BEL FITIĞININ TEKRARLAMA RİSKİ VAR MIDIR?

Ameliyat sonrası aynı mesafeden fıtığın tekrarlama riski %2-3 oranındadır. Genelde bir üst veya alt mesafelerden tekrarlamaya  daha çok rastlanır. Bunun nedeni kişinin  genetik özellikleri, çalışma şartlarının fıtık gelişimine uygun olması, kilo artımı gibi birden fazla etkene bağlıdır.

ACİL CERRAHİ GEREKEN DURUMLAR

-idrar veya büyük abdest kaçırma

-idrar yapamama

-kas kuvvetsizliği

-yeterli ve güçlü ağrı kesicilere rağmen geçmeyen ve devam eden ağrılar varsa acil ameliyat edilmesi gerekebilir.

AMELİYAT SONRASI AĞRI OLUR MU?

Ameliyat sonrası yapılan ağrı kesicilerin etkisi ile ilk 6 saat boyunca ağrı görülmeyebilir. Sonrasında klinik olarak var olan bacak  ağrısı kalmaz bel ağrısı şeklinde ameliyat ağrısı olur. Normal ağrı kesiciler yeterli olur.İlk gün 6. saatte ayağa kaldırılan hasta normal yürümeye başlar.

AMELİYAT SONRASI DİKKAT ETMEM GEREKEN KONULAR

Ameliyat sonrası dönemde evde bir hafta on gün istirahat yapılması gereklidir. İlk bir ay zorunlu olmadıkça oturma önerilmez. Verilen ağrı kesiciler doktorun önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.Hareketsiz kalma ile kilo alımının artımı olacağı için aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Dördüncü günden sonra ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.Onuncu günden sonra evden çıkma ve yürüyüş yapılabilir. Cinsel yaşantı, 2.haftadan itibaren normale dönebilir. Ağır yük kaldırmak gibi işleri olmayanlar, 2-3.haftadan itibaren işlerine dönebilirler.Altıncı haftadan sonra karın ve bel kaslarını güçlendirme egzersizlerine başlanabilir.

 

Yorumlar kapalı.